Radioteleskop w pułapce

Przez najbliższe miesiące czasza radioteleskopu RT-4 pozostanie w bezruchu ...
(M. Czarnecki)

 

Radioteleskop RT4 znajdujący się w Piwnicach niedaleko Torunia wzbudza olbrzymie zainteresowanie wszystkich, którzy interesują się astronomią oraz tych, którzy przejeżdżając w pobliżu, zauważą olbrzymią antenę radioteleskopu skierowaną w niebo pod różnymi kątami.

Zmieniające się światło w różnych porach dnia i porach roku powoduje, że wspaniała biała antena przybiera odcienie złote przy zachodzącym słońcu i zimne niebieskie, kiedy tarcza słoneczna schowa się za horyzontem, przechodząc kolejne fazy zmierzchu zdefiniowane przez naukowców jako:

Zmierzch cywilny, zmierzch żeglarski zmierzch astronomiczny oraz noc astronomiczną.

W zależności od pory roku, po kilku godzinach nocy, noc zacznie przechodzić od nocy w świt astronomiczny, świt żeglarski oraz świt cywilny, aby za chwile wychylić się zza horyzontu i oświetlić ciepłym złotym lub pomarańczowym światłem czaszę radioteleskopu z przeciwnej strony.

Przez najbliższe miesiące czasza radioteleskopu została zablokowana przez firmę, która podjęła się konserwacji RT-4. Przez cały czas remontu będzie spoglądać zenitalnie, a wokół niej zbudowany zostanie skomplikowany system rusztowań ułatwiający pracę przy malowaniu radioteleskopu.

Z fotograficznego i filmowego punktu widzenia powstaje unikalna konstrukcja zbudowana z białych pionowych i poziomych linii, wspaniale wyglądających na tle błękitnego nieba w pogodne dni oraz zlewająca się z zachmurzonym niebem w dni pochmurne.

Takie widoki są możliwe, jak wynika z historii raz na 25 lat. Zapraszamy do odwiedzin i podziwiania widoku zatrzymanego RT-4.

 

 

 

 

 

 


POLECAMY RÓWNIEŻ STRONY