Gigapikselowa panorama Zamku w  Malborku

Gigapikselowa panorama Zamku w Malborku

Mottem naszych działań jest stwierdzenie: Gigapixel panoramas because panoramas are not large enough.
(M. Czarnecki)

 

Nasza panorama Zamku w Malborku wykonana została  z wykorzystaniem aparatu firmy Canon EOS 5ds oraz obiektywu Canon 400 mm f/2.8 L EF IS III USM.

 

Panoramami zajmujemy się razem z Jadwigą od dwudziestu lat. Pierwsza fascynacja panoramami związana była z aparatem Roundshot 220 na filmy zwojowe, później po rewolucji cyfrowej panoramy zawładnęły w znacznej części naszym życiem, umożliwiając podróże i wyjście ze studia, w którym zawsze jest jakiś projekt do wykonania.

Zafascynowanie panoramami było logiczną konsekwencją przygody z obiektywem rybie oko, które były bardzo popularne i szeroko wykorzystywane w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. W pewnym momencie własnego rozwoju fotograficznego doszedłem do wniosku, że „fisheye is not wide enough” i rozpocząłem przygodę z panoramami dającymi nieograniczoną możliwość wyboru  kąta widzenia w fotografii.

Później w poszukiwaniu realizmu i hiperrealizmu pojawiła się już w świecie cyfrowym możliwość przekraczania kolejnych wielkości panoram wyrażanych w ilości pikseli, które panorama zawierała. Ludzie zawsze reagowali na  wielkie i  okrągłe liczby. Zawsze lepiej wygląda milion niż dziewięćset tysięcy, bez względu na to czego taka liczba dotyczy. W fotografii cyfrowej również istotnym parametrem jest wielkość sensora, chociaż dla zawodowych fotografów czy artystów istotne są również inne właściwości, czy cechy aparatu fotograficznego.

Wraz z rozwojem sprzętu oraz oprogramowania pojawiały się możliwości  wykonywania coraz większych panoram i w pewnym momencie przekroczona została magiczna wielkość  dziewięciu zer, czyli zaczęły powstawać panoramy nazywane gigapikselowymi. W krótkim czasie zaczęto na świecie bić rekordy wielkości coraz większych panoram. W powstawanie takich panoram angażowali się sponsorzy producenci sprzętu i oprogramowania.

Obecnie największa gigapikselowa panorama na świecie przedstawia Mont Blanc i zawiera 365 gigapikseli. Największą nieziemska panorama jest wykonana w 2014 roku panorama powierzchni księżyca zawierająca 681 gigapikseli. Najprawdopodobniej  za kilka lat zostanie pobity kolejny rekord wielkości panoramy  i przekroczona zostanie wielkość 1 Terabajta. Będziemy mogli wtedy zachwycać się wielką fotografią, której wielkość określana jest przez jedną cyfrę znaczącą, po której znajduje się dwanaście zer, czyli 1 000 000 000 000.

Kontynuują zainteresowania panoramiczne, doszliśmy do wniosku, że same panoramy nie są wystarczająco duże i dlatego postanowiliśmy spróbować swoich sił w dziedzinie panoram gigapikselowych.

 

 

 


POLECAMY RÓWNIEŻ STRONY