Buriacja

Dacan świątynia i klasztor buddyjski, centrum buddyzmu w Rosji ...
(M. Czarnecki)

 

W listopadzie 2013 roku realizacja projektu fotograficznego spowodowała, że na kilka dni wylądowałem w Buriacji będącej republiką autonomiczną wchodzącą w skład Federacji Rosyjskiej.

Republikę Buriacji otacza jezioro Bajkał od południa, wschodu i północy obejmując również na północy fragment zachodniego brzegu Bajkału. Lot samolotem z Moskwy do Ułan-Ude będącego stolicą Buriacji zajmuje około sześciu godzin, a różnica czasu w stosunku do Warszawy wynosiła w czasie zimowym 7 godzin. Loty z Moskwy na Wschód odbywają się najczęściej w nocy. Wylot z moskiewskiego lotniska Domodiedowo pomiędzy godziną 22 a północą, 5 godzin przesunięcia czasu i na miejscu lądujemy rano o wschodzie słońca.

Przed wylotem, czekając na autobus mający zawieźć nas do samolotu, staliśmy obok kilkuosobowej grupy niemieckich inżynierów lecących na wschód w sprawach serwisowych. Kiedy włączyli swoje smartfony, na ekranach pojawiła się informacja o udanym logowaniu do sieci GSM, a po chwili przyszły SMS-y  z informacją o taryfach obowiązujących abonentów z Unii Europejskiej. Po odczytaniu stawek za połączenia do Niemiec wynoszących wtedy 6,5 Euro za minutę miny zrzedły, a towarzysząca im tłumaczka nie była w stanie wytłumaczyć im, skąd mogła się wziąć tak astronomiczna kwota za połączenia w sieci GSM. Z rozmowy wynikało, że podejrzenia skierowały się w stronę awarii systemu w telefonie i podaniu nieprawidłowej stawki za minutę rozmowy. Przed wyjazdem na zdjęcia znałem polskie taryfy na połączenia z Rosji, które były takie same jak niemieckie, czyli wtedy około 26 złotych za minutę połączenia do Polski i niewiele mniej za połączenia przychodzące z Polski. Na miejscu koledzy zawsze użyczali mi telefon z lokalną kartą GSM, na której numer można było dodzwonić się do mnie z Polski, a ja mogłem swobodnie korzystać z telefonu w Rosji.

Lotnisko w Ułan Ude jest niewielkim lokalny lotniskiem obsługującym loty krajowe oraz nieliczne połączenia z Pekinem i Seulem. Według danych sprzed epidemii rocznie lotnisko obsługiwało około 300 000 pasażerów.  Wylądowaliśmy kilkanaście minut po wschodzie słońca. Temperatura powietrza wynosiła około -20 stopni. Przy bardzo suchym powietrzu taka temperatura nie jest mocno odczuwalna jak w Polsce, gdzie wilgotność powietrza jest dużo wyższa. Oczekiwanie na bagaż zajęło ponad pół godziny. Umundurowani pracownicy lotniska bardzo dokładnie sprawdzali i porównywali numer odprawionego bagażu, jaki był na moim potwierdzeniu z numerem na etykiecie przymocowanej do walizki. Bez sprawdzenia zgodności obu numerów nikt nie mógł opuścić hali przylotów. Przed lotniskiem czekał na nas wygodny samochód z kierowcą. Przed nami było 120 km jazdy na południe w kierunku Jeziora Gęsiego. Po kilku dniach pracy nad realizacją programu obowiązkowego gospodarze zaproponowali nam wycieczkę do Iwołgińskiego Dacanu. 

 

 

Dacan jest świątynią i klasztorem buddyjskim i jednocześnie centrum buddyzmu w Rosji. Zgoda na budowę świątyni została wydana w roku 1945. W roku 1972 został rozbudowany, a obecnie mieszczą się na jego terytorium cztery świątynie, biblioteka, jak również instytut kształcący około 200 studentów. Na zwiedzanie mieliśmy niecałe dwie godziny. W tym czasie udało wykonać się kilkanaście panoram fotograficznych. Na koniec po wniesieniu odpowiedniej opłaty umożliwiono nam wejście do pomieszczenia, w którym znajduje się ciało Lamy. Przed wejściem wprowadzający nas mnich sprawdził dokładnie, czy nie mamy w rękach żadnego aparatu gotowego go wykonania fotografii. Kontakt wzrokowy z ciałem Chambo Lamy robi niesamowite wrażenie. Odnosimy wrażenie, że jest On w głębokim śnie. Ciało przejawia podobno oznaki funkcjonowania. Więcej informacji o historii Chambo Lamy można znaleźć na stronach internetowych.

https://www.paranormalium.pl/powrot-buddyjskiego-lamy,721,6,artykul.html

https://innemedium.pl/wiadomosc/cialo-buriackiego-lamy-nie-ulega-rozkladowi-niektorzy-sugeruja-ze-wcale-nie-umarl

https://www2.kenyon.edu/Depts/Religion/Fac/Adler/Reln260/Russian%20lama.htm

Współrzędne Dacanu: 51°45'32.9"N 107°12'04.9"E

 

 

 

 

 

 


POLECAMY RÓWNIEŻ STRONY