Wiatraki na wzgórzach

...nawet bardzo sprawny operator Photoshopa miałby zajęcie na kilka godzin lub kilka dni, aby stworzyć taki efekt obracających się śmigieł.

 

 

Wystawa „Panoramy Torunia” miała premierę w Toruniu w 2003 roku. W następnym roku była prezentowana w Pampelunie. Kilka dni spędzonych w mieście umożliwiło nam (W podróży i w pracy towarzyszyła mi Jadwiga) wykonanie kilkudziesięciu panoram miasta i okolic. Panoramy wykonywaliśmy wtedy aparatem Roundshot 220. Aparat wykorzystywał filmy zwojowe typu 120 i 220, ważył około 5 kilogramów a statyw Manfrotto ponad 10 kg. Waga wykorzystywanego sprzętu znacznie ograniczała mobilność, ale dzięki wsparciu Konsula Honorowego Polski w Hiszpanii Pana Angela Tellechea Goyena mogliśmy nie tylko poruszać się po mieście, ale również zwiedzić okolice Pampeluny. Z naświetlonych wtedy panoram chcę przedstawić panoramę zrobioną na wzgórzach otaczających miasto. Olbrzymie wrażenie zrobiła wtedy na nas ilość wiatraków generujących prąd i zabezpieczających w całości energetyczne potrzeby Pampeluny.

Technika wykonywania panoram w tamtym czasie różniła się zasadniczo od cyfrowej fotografii, z którą mamy do czynienia obecnie. Aparat umieszczony na statywie obracał się w kierunku w prawo, a film umieszczony w środku w kierunku przeciwnym. Naświetlanie filmu dokonywało się poprzez jedną ze szczelin o szerokości 0.5, 1.0 lub 2.0 mm. Zapis był ciągły i w zależności od warunków świetlnych mógł trwać od kilkunastu sekund do kilkudziesięciu minut. Fotografując wiatraki będące w ruchu otrzymałem efekt poruszenia i wygięcia śmigieł do góry i w zależności od szybkości obrotu powstawał efekt pofragmentowania śmigieł i ułożenia ich w kole. Efekt ten wynikał z właściwości aparatu i w dzisiejszych czasach fotografii cyfrowej nawet bardzo sprawny operator Photoshopa miałby zajęcie na kilka godzin lub kilka dni, aby stworzyć taki efekt obracających się śmigieł.

Panoramy z Pampeluny będą wkrótce dostępne w naszej galerii: www.fotogallery.eu  pozdrawiam i zapraszam do odwiedzin.

 


POLECAMY RÓWNIEŻ STRONY