Fuerteventura

Gdzie beże, brązy i ochry graniczą z zielonym oceanem … 
(M.Czarnecki)

Fuerteventura położona jest najbardziej na południe spośród wszystkich wysp archipelagu Wysp Kanaryjskich. Od pozostałych wysp różni się klimatem i kolorystyką. Fuerteventura ma bardzo suchy klimat, a silne wiatry wiejące z Sahary, w tym wiatr o nazwie Kalima nanoszą na nią olbrzymie ilości piachu. 

Wschodnie wybrzeże wyspy nastawione jest na ruch turystyczny, a położony na południu wyspy przylądek Jandia, z rozległymi plażami sprzyja rodzinnym wyjazdom. Ze względu na silne wiatry odwiedza go również duża ilość miłośników sportów wodnych. Zachodnie wybrzeże jest trudno dostępne, wysokie skały klifowe skutecznie bronią dostępu do oceanu i tylko w kilku miejscach można dojechać nad brzeg samochodem, aby podziwiać wielkie fale rozbijające się o nadbrzeżne skały.


Autor: Marek Czarnecki

Po drodze pomiędzy miejscowościami w miejscach, w których droga przybliża się do urwistego brzegu spotyka się pola z kilkunastoma wynajętymi kamperami, w których mieszkają miłośnicy wielkich fal i windsurfingu.

W trudno dostępnych miejscach schodzą oni na niewielkie plaże i korzystając z olbrzymich fal surfują na deskach. Wnętrze wyspy to pomarańczowo-brązowe skały i piaski i wiele małych miejscowości z tak uwielbianymi przez turystów palmami.

Kilka lat temu spędziliśmy wiele dni na Fuerteventurze poświęcając czas na zwiedzanie wyspy wynajętym samochodem, a jako miejsce pobytu wybraliśmy niewielki hotelik w miejscowości Corralejo, położonej na północy wyspy. Correlejo miało dwie zalety. Pierwsza to bliskość Parku Narodowego Corralejo na terenie którego znajdowała się pustynia utworzona z piachu przywianego z Sahary z pięknymi krajobrazami, szczególnie ciekawymi przy nisko położonym słońcu zarówno o wschodzie jak i o zachodzie.

Drugą zaletą miejscowości był port, z którego wypływały promy na Lanzarotte do Playa Blanca portu położonego na południu wyspy. Dysponując samochodem można było zwiedzić dużą część wyspy w ciągu jednego dnia, w tym również Park Narodowy Timanfaya ze znajdującymi się na jego terenie licznymi wulkanami w tym i aktywnymi.

W trakcie pobytu na wyspie wykonaliśmy kilka tysięcy zdjęć, w tym również kilkadziesiąt panoram.

Wybrane panoramy będę przedstawiał co kilka dni w kolejnych wpisach na blogu.

 


POLECAMY RÓWNIEŻ STRONY