Fuerteventura - Wieloryb

Szkielet wieloryba, który urzeka ...
(M.Czarnecki)

Fuerteventura jest wyspą oferującą zaskakujące krajobrazy i miejsca zaskakujące swoja wizualnością i kolorystyką. Wschodnie wybrzeże wyspy usiane jest dużą ilością malutkich osad i miasteczek sprawiających wrażenie odciętych od świata i żyjących własnym życiem.

Międzynarodowe Lotnisko Aeropuerto de Fuerteventura położone jest niedaleko stolicy wyspy Puerto del Rosario. Od położonego na północy Corralejo dzieli je 40 kilometrów, a od Morro Jable na południowym krańcu wyspy oddalone jest o prawie 100 kilometrów.

Jadąc ze stolicy na południe wzdłuż wschodniego wybrzeża trafimy do Muzeum Saliny, czyli miejsca, w którym z wody morskiej po odparowaniu wody otrzymuje się sól. Miejsce jest bardzo urokliwe, a kolorystyka niewielkich basenów, w których odparowuje się wodę urzeka wspaniałymi brązami i ochrami często z pojawiającymi się ciemnymi brązami i czerwieniami.

Niewątpliwą atrakcją miejsca jest wspaniały szkielet wieloryba o długości kilkunastu metrów oparty na dwóch metalowych podporach. Widoczny z daleka szkielet wieloryba zadziwia kształtem i wspaniale kontrastuje z brązowym podłożem i błękitem nieba.

Ów szkielet był dla mnie pretekstem wykonania panoramy z punktu położonego pod szkieletem i będący panoramą obejmującą około 300 stopni. Panoramę tą wielokrotnie prezentowałem publicznie jako fotografie poziomą, kilkukrotnie jako pionową z głową wieloryba skierowaną do góry. 

 Fotografia znalazła również nabywców, którzy wykorzystali ją do wystroju wnętrz zarówno domowych jak i przestrzeni biurowych.

W wersji czarno-białej panorama była również nagradzana na konkursach fotograficznych.

W tym wpisie na naszym blogu udostępniam dwie panoramy. Pierwsza to omówiona powyżej, druga to panorama przedstawiająca szkielet wieloryba w krajobrazie bielejący pomiędzy błękitnym niebem i brązowym podłożem.Fotografia ta ukazuje również wielkość prezentowanego wieloryba w stosunku do basenów z wodą lub solą oraz budynku muzeum.

Obie panoramy wykonane zostały z wykorzystaniem statywu z głowicą panoramiczną umożliwiającą obrót aparatu zarówno horyzontalnie jak i wertykalnie. 

 

Autor: Marek Czarnecki

 


POLECAMY RÓWNIEŻ STRONY