"Nasz Bezpieczny Świat" w gabinecie

Jak może wyglądać przejęcie nad nami pełnej kontroli ...
(M.Czarnecki)

W roku 2011 rozpocząłem zdjęcia do projektu „Nasz Bezpieczny Świat”. Założenia projektu jak również Manifest zostały opracowane ponad rok wcześniej. Pierwsza sesja odbyła się w nieistniejącym już Kolegium Językowym mieszczącym się wtedy przy ulicy Sienkiewicza. Druga sesja miała miejsce w Gabinecie Lekarskim w Toruniu. W sesji w gabinecie udział wzięło kilkanaście osób, zaproszonych jako znajomi i znajomi znajomych. Ze względu na pracę i zajęcia zawodowe zdjęcia odbywały się sobotę od rana.

 

 

Gabinet wyglądał bardzo nastrojowo i pod względem wyglądu odpowiadał idealnie, pasował do klimatu budowanego w projekcie. Zgodnie z przyjętą konwencją rolę nadzorców pełniła osoba ubrana w zielony fartuch medyczny z wojskowego demobilu i pamiętający lata 60-te XX wieku.

Korytarz ze ścianami pomalowanymi beżową farbą olejną ze starym linoleum na podłodze tworzył scenografię trudną już do odtworzenia w nowoczesnym wnętrzu.

Duże drewniane drzwi prowadzące do Gabinetu pochodziły z początków XX wieku i były pomalowane ciemno brązową farbą. Zdjęcia wykonane zostały w tak wyglądającym korytarzu bez wchodzenia do gabinetu, aby tak wykreowanemu klimatowi nadać znaczenie ogólne.

Panoramy były wykonywane cyfrowo. Technika sekwencyjna umożliwiała przestawianie wybranych postaci na planie i ich powielanie. Dzięki temu uzyskiwałem efekt zwielokrotnienia nadzorczyni i jednoczesnego sprawowania przez nią kontroli nad wszystkimi osobami, które z ciekawości lub przez własną nieuwagę znalazły się w wyimaginowanym wówczas Bezpiecznym Świecie.

Ów Świat miał ostrzegać i informować, że wszyscy jesteśmy pod obserwacją, a kontrola sprawowana nad nami, oczywiście wyłącznie dla naszego bezpieczeństwa, nie ogranicza w żaden sposób naszych wolności.

Kaftan bezpieczeństwa będący symbolicznym narzędziem owej kontroli ma nas chronić, a nie ograniczać. Jest on symbolem tych zjawisk, które miały miejsce już dziesięć lat temu, a obecnie udoskonaliły swój zasięg i możliwości sprawdzania nas we wszystkich aspektach naszej aktywności wynikających z uczestniczenia w Wirtualnym Świecie.

Trudno wyobrazić sobie ilustracje kogoś, kto z naszych komputerów i smartfonów kradnie nasze dane obejmujące zarówno sferę prywatną jak i zawodową. Możemy nigdy nie dowiedzieć się o takiej kradzieży, aż do momentu wykorzystania tak zdobytych danych przeciwko nam.

I stąd pomysł na symboliczne wykorzystanie kaftana bezpieczeństwa jako zmaterializowanej formy przejęcia nad nami pełnej kontroli już w postaci fizycznej. Powstało w ten sposób pytanie o granice dobrowolnego ograniczania naszych swobód i wolności w imię systemowej gwarancji iluzji bezpieczeństwa.

Każdy z nas musi samodzielnie udzielić sobie odpowiedzi na tak postawione pytanie o relację pomiędzy ceną za bezpieczeństwo i kosztami utraty wolności.

Prezentowana panorama z projektu "Nasz Bezpieczny Świat" była wielokrotnie nagradzana na międzynarodowych konkursach fotograficznych, zdobywając m.in. brytyjską statuetkę OSKARA (UK) oraz Srebrny Medal na International Loupe Awards (USA).

Zapraszam również na stronę projektu: naszbezpiecznyswiat.com

Autor: Marek Czarnecki

 


POLECAMY RÓWNIEŻ STRONY