Vama Veche to po rumuńsku

oznacza „stary posterunek celny” ...
(M. Czarnecki)

Vama-Veche jest ostatnim miasteczkiem na wybrzeżu Morza Czarnego w odległości niecałych dwóch kilometrów od granicy rumuńsko-bułgarskiej.

Vama Veche ma bardzo ciekawą historię. Koledzy z Rumunii, zapraszając mnie pierwszy raz do Vama Veche, wspominali o historii miasta.

W czasach Nicolae Ceaușescu była to mała osada rybacka, do której latem przyjeżdżali nieliczni opozycjoniści, aby w dzikim, odległym miejscu móc spokojnie spotkać się i porozmawiać.

W latach 2009 -2019 w Vama Veche odbywał się co roku w ostatniej dekadzie sierpnia Festiwal Filmu i Fotografii VSLO (Vama Sub Lumini de Oscar).  Jako Juror oraz wykładowca wielokrotnie uczestniczyłem  w tym festiwalu wspólnie z Jadwigą.

Vama Veche zadziwia od pierwszego momentu. Wjeżdżając do miasta z asfaltowej drogi prowadzącej z Mangalii, doświadczamy podróży w czasie. Miasteczko zadziwia oryginalnością i olbrzymią ilością ludzi ubranych w stylu lat 70-tych.„Ludzie-kwiaty” są wszędzie, często prowadzą życie bezpośrednio na ulicy, grają na różnych instrumentach, oferują odzież indyjską na straganach, z wielu miejsc dochodzi zapach prażonej kukurydzy.

Ulica Strada Ion Creanga prowadzi nas prosto na plażę i po skręcie w lewo, ulicą Strada Falezei przejdziemy wzdłuż plaży, mijając duże ilości barów i sklepików.

Po 20 minutach dochodzimy do restauracji prowadzonej w sezonie letnim przez rybaków. Codziennie przed świtem wypływają w morze i z rozstawionych poprzedniego dnia sieci wybierają ryby, które później smażą przez cały dzień.

W tej restauracji już od południa nigdy nie ma wolnych miejsc. Po przejściu przez restaurację znajdującą się na skarpie dochodzimy do wejścia na plażę prowadzącego przez drewniane drzwi. 

Drzwi są stare i przez lata podlegały wpływom pogody, jesiennych sztormów i letniego najazdu turystów. Drzwi są w pewnym sensie symbolem miasta i miejscem, w którym setki ludzi wykonuje sobie na ich tle pamiątkowe portrety.

Postanowiłem upamiętnić to miejsce z wykorzystaniem panoramy fotograficznej. Wykonanie jej zajęło dużo czasu ze względu na olbrzymią ilość ludzi przechodzących przez nie, w codziennej wędrówce na plaże i z powrotem. Panorama wykonana jest cyfrowo, z wykorzystaniem techniki HDR. Wspaniały retusz zawdzięczam Jadwidze.

W roku 2014 panorama Windowsów w Vama Veche została nagrodzona Brytyjską statuetką Oskara, przyznaną przez MPA w Wielkiej Brytanii w dorocznym konkursie fotografii profesjonalnej. Określenia Windowsów w stosunku do drzwi używam ze względu na kolorowe pomalowane szybki w górnej części drzwi.

 


POLECAMY RÓWNIEŻ STRONY