Stairs to stars

Astronomia dla laików kojarzy się z wielkimi teleskopami i nocnymi obserwacjami nieba, a jak wygląda droga do gwiazd?
(M. Czarnecki)

Projekt fotograficzny „Wieloportrety osobiste” realizowany w roku 2017 umożliwił zarówno nam (projekt realizowałem wspólnie z Jadwigą, moją Muzą) poznanie i fotografowanie wielu niesamowitych mieszkańców naszego województwa. Okazało się, że Kujawsko-Pomorskie jest bardzo rozległe. Realizując wieloportrety dwudziestu czterech osób, o różnych zawodach i pozycji społecznej, zamieszkujących rozległe tereny województwa, przejechaliśmy samochodem ponad 10 000 kilometrów, był to kolejny etap poznawania naszego Regionu. Realizując projekty prezentujące Kujawsko-Pomorskie przejechaliśmy ponad 50 000 kilometrów i możemy powiedzieć, że dzięki temu wiele miejsc stało się dla nas bliższymi i rozpoznawalnymi.

Do udziału w projekcie "Wieloportrety osobiste" udało się nam zaprosić Pana Prof. dr hab. Michała Hanasza, w tamtym czasie Dyrektora Centrum Astronomii w Piwnicach.

Profesor zaprosił nas na pierwsze spotkanie do swojego gabinetu, pytał o ideę projektu i pomysły na zdjęcia, po czym udaliśmy się na zwiedzanie Centrum, zarówno w części radioastronomii, jak i optycznej.

Astronomia dla laików kojarzy się z wielkimi teleskopami i nocnymi obserwacjami nieba. Praktyka wygląda inaczej. Profesor, opowiadając o swojej pracy, wspominał, że najwięcej czasu spędza, pracując na komputerze i zajmując się analizą sygnałów odbieranych na Ziemi z różnych części Kosmosu.

Z wizualnego punktu widzenia praca na komputerze zunifikowała wiele zawodów. Setki zawodów wykonywane są w oparciu o ekran monitora, klawiaturę oraz mysz. Kim jest operator komputera i jaka jest jego pozycja zawodowa i społeczna, może być trudne do określenia na pierwszy rzut oka.

Decydująca jest wiedza i umiejętności zawodowe. Postanowiłem poprosić Profesora o odejście od komputera, który zawsze wygląda trywialnie z zewnątrz i odbycie wspólnie symbolicznej drogi do gwiazd w obserwatorium, gdzie znajduje się największy teleskop optyczny w Polsce ze zwierciadlano-soczewkowym układem optycznym Schmidta- Cassegraina.

Teleskop jest zamontowany pod pierwszą kopułą i do dzisiaj wykorzystywany jest do badań naukowych. Koncepcja panoramy polegała na przedstawieniu idei drogi do gwiazd, jaką przebywa Astronom, wchodząc do budynku teleskopu pod koniec słonecznego dnia, spędza w nim zmierzch i noc, prowadząc obserwacje astronomiczne przez całą noc.
W tym czasie zmienia się kolor światła od złocistego w czasie wchodzenia po schodach do miejsca, gdzie znajduje się teleskop i dalej, przy zmierzchu i zmieniającym się kolorze światła ze złotego w niebieski i granatowy, jaki jest kolorem nocy.

Sesja trwała kilka godzin i obejmowała wykonanie kilku panoram z różnymi pomysłami drogi po schodach do gwiazd. Na koniec tej drogi Astronom zajął miejsce na wysokim podeście, zagłębiając się w lekturze literatury.

Efektem takiego fotografowania jest zmieniająca się kolorystyka wnętrza od złocistych schodów, aż po granatową prawą część, w której miały miejsce nocne obserwacje. Rozchylona kopuła ukazuje granatowe nocne niebo, z wycelowanym w nie teleskopem. Końcowa panorama została złożona z ponad dwudziestu pojedynczych fotografii. Fotografia ta z tytułem „Strairs to stars” została życzliwie przyjęta na wielu konkursach fotograficznych: W Moskwie na konkursie Moscow International Foto Awards została nagrodzona Złotym Medalem, w kategorii fotografii naukowej, W Budapeszcie na konkursie Budapest International Foto Awards Brązowym Medalem, w kategorii fotografii naukowej.

Strona projektu „Wieloportrety osobiste” dostępna jest na mojej stronie: https://marekczarnecki.eu/index.php/wieloportrety

 


POLECAMY RÓWNIEŻ STRONY