Ekspedycja do ogniska paraboli

Olbrzymia biała czasza robi wrażenie, ale znalezienie się w jej wnętrzu .... 
(M. Czarnecki)

Instytut Astronomii mieszczący się w podtoruńskich Piwnicach fascynuje swoją niezwykłością. Dwa olbrzymie radioteleskopy widoczne są z wielu kilometrów i stanowią przedmiot zainteresowania kierowców przejeżdżających w pobliżu samochodów. Widoczne na tle nieba białe anteny ustawiane w różnych kierunkach, są świadectwem prowadzonych prac i pomiarów. Radioteleskopy są polską konstrukcją. Zdjęcia wykonane były na RT-4.

Obserwatorium przyjmuje co roku duże ilości wycieczek. Dla uczniów, studentów jak i ludzi w różnym wieku kontakt z miejscem, w którym obserwuje się gwiazdy i odległe miejsca we wszechświecie jest przeżyciem magicznym. Świadomość tego, że to toruńscy astronomowie biorą udział w międzynarodowych badaniach i obserwacjach, a radioteleskop jest jednym z większych w Europie, powodując wzrost zainteresowania Piwnicami i toruńskim Uniwersytetem.Dzięki uprzejmości dr Pawła Wolaka miałem przyjemność fotografować kilkukrotnie różne obiekty w Instytucie Astronomii w Piwnicach. Pan Paweł z olbrzymią życzliwością odnosi się do ludzi, którzy chcą za pomocą fotografii zmierzyć się z instrumentami badawczymi Astronomów.  

Duży radioteleskop jest niezwykłym obiektem dla fotografii. Olbrzymia biała czasza robi wrażenie, kiedy znajdujemy się w pobliżu, jednak wycieczka na górę i możliwość znalezienia się w jej wnętrzu była inspiracją do wykonania kilku panoram.Fotografie wykonywane były na godzinę przed zachodem słońca i o zmierzchu. Dynamiczne układy chmur na niebie pozwalały stworzyć tajemnicze fotografie. Perspektywa panoramiczna 360 stopni zastosowana na wklęsłym talerzu o kształcie paraboidalnym dała możliwość uzyskanie niesamowitego kształtu talerza, jak i znajdującej się w jego ognisku aparatury pomiarowej.

Kolorystyka prezentowanych panoram jest skutkiem zmiany balansu bieli w trakcie wywoływania plików RAW i ich konwersji na TIF. Panorama w tonacji ciepłej z aparaturą mieszczącą się w ognisku anteny przypomina bardziej miejsce startu lub lądowania pojazdu przybyłego z niewiadomego obszaru wszechświata.

Panorama w tonacji stalowo-niebieskiej została wzmocniona smugą przelatującego odrzutowca. Dzisiaj w ostatnich dniach kwietnia przy całkowitym wstrzymaniu komunikacji lotniczej fotografia ta ma wartość dokumentu ilustrującego dziesiątki tysięcy lotów, jakie codziennie odbywały się w Europie i tysięcy samolotów przelatujących nad Polską.

Więcej informacji o RT-4 na stronie: https://www.ca.umk.pl/nauka/instrumentarium/radioteleskopy/32-metrowy-radioteleskop-rt32-rt4/ 
a bieżące informacje na FB: https://www.facebook.com/rt4live/

 


POLECAMY RÓWNIEŻ STRONY