Avatar of surgery doctor

Autor: Marek Czarnecki

W 2017 roku zakończyłem prace nad projektem „Wieloportrety osobiste”. Realizacja projektu zajęła cztery miesiące. W tym czasie wykonane zostały panoramiczne portrety 24 mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego. Osoby zaproszone do projektu wykonywały różne zawody, są mieszkańcami miast, miasteczek i wsi.

Ideą "Wieloportretów osobistych" było przedstawienie ludzi różnych zawodów w miejscu ich pracy i życia, stworzenie opowieści o ich aktywności za pomocą kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu fotografii wykonanych najczęściej w ich miejscach aktywności, pracowniach i gabinetach. W ten sposób powstał sekwencyjny zapis, który można porównać do filmowego, jednak w którym końcowa panorama składała się ze wszystkich fotografii wykonanych w danej przestrzeni i połączonych w jedno końcowe zdjęcie. Każda sekwencja zdjęć poprzedzona była opracowaniem scenariusza i planu działania tak, aby panoramiczny film uzyskany na końcu przedstawiał osobę fotografowaną z uwzględnieniem jej charakteru, rekwizytów i przestrzeni, w której pracuje, a czasami również emocji towarzyszących wykonywanej pracy i wybranemu zawodowi. Chciałem również przedstawić osoby w ten sposób portretowane tak, aby pracownia i narzędzia widoczne w miejscu pracy ukazywały tajemnicę wykonywania tej pracy, tak bardzo zróżnicowanej dla każdego z 24 bohaterów projektu.

Mam olbrzymi sentyment do wieloportretu przedstawiającego prof. dr hab. n. med. Wojciecha Zegarskiego  wykonanego w sali operacyjnej Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Stworzona przeze mnie panorama przedstawia wszystkie czynności wykonywane przez chirurga przed, w czasie i po operacji. Wszystkie postacie przedstawione w działaniu na tym zdjęciu są prof. W. Zegarskim, jedynie w charakterze pacjentki na stole operacyjnym leży pielęgniarka - instrumentariuszka, która od 30 lat pracuje razem z Profesorem. Fotografia została przetworzona poprzez zmianę kolorów, dzięki której uzyskaliśmy kolorystykę Avatara. Fotografii nadałem tytuł „Avatar of surgery doctor” inspirując się oczywiście tytułem znanego filmu. Fotografia była wysłana na międzynarodowe konkursy fotograficzne i w wielu miejscach spotkała się z życzliwym podejście Jury. 

Lista nagród:
- Color Awards 2019 USA – Nominacja 
- MPA 2019 (UK) – Wyróżnienie
- TIFA 2019 (Japonia) – Złoty Medal 
- MIFA 2019 (Rosja) – Złoty Medal  
- IPA 2019 (USA) - Wyróżnienie w dwóch kategoriach FineArt i People

Zapraszam do odwiedzenia strony poświęconej projektowi "Wieloportrety osobiste"

WIELOPORTRETY OSOBISTE