Wystawa prac odrzuconych

Autor: Marek Czarnecki

Cenzura państwowa została w Polsce zniesiona trzydzieści lat temu. Przez dziesiątki lat trwała jako ostoja systemu, decydując o tym, co obywatel PRL-u może przeczytać lub obejrzeć, a czego mu nie wolno, oczywiście dla jego zdrowia i spokoju. W 1984 roku spędzając kilka dni w Legnicy i biorąc udział jako laureat w otwarciu wystawy pokonkursowej Foto Żart konkursu Satyrykon, zostaliśmy zaproszeni przez organizatorów, do piwnicy Domu Kultury na nieoficjalną część wystawy rysunku satyrycznego, prac odrzuconych przez ówczesną Cenzurę.

Korzystając ze zgody na wykonanie fotografii rysunków niedopuszczonych na wystawę, wykonałem fotografie tych rysunków, stojących na wnękach w ścianie i oświetlonych niewielką ilością światła, jak na potrzeby ówczesnych materiałów fotograficznych.  Fotografie tych rysunków po latach mówią dużo o tym, z czego nie wolno było się w tamtym czasie śmiać się i o tym co mogło godzić w interes Polski Ludowej w rozumieniu ówczesnych władz.

Z dzisiejszego punktu widzenia tamte żarty rysunkowe wyglądają niewinnie, będąc jednocześnie przyczynkiem do historii dwudziestego wieku. Jeden z kolegów oglądający te rysunki przed publikacją na naszym Blogu dopatrzył się aktualnego konteksty czy wyrazu odpowiadającemu dzisiejszym czasom. Jeżeli więcej oglądających to zauważy, to będzie znaczyło, że pewne rzeczy tyczące nas i naszego kraju powtarzają się niezależnie od ustroju narzuconego nam czy wywalczonego przez nas.