Straszne odstraszanie

Autor: Marek Czarnecki

Posiadacze i użytkownicy ogródków działkowych toczyli w dawnych czasach zaciekłe wojny o plony. Przeciwnikami była susza lub nadmierne opady, króliki, gryzonie, ale również i ptaki, które w poszukiwaniu smacznych kąsków z przyjemnością odwiedzały liczne w tamtych czasach ogródki działkowe.

Wojna z powietrznymi najeźdźcami była ciężka, straty duże w związku z tym czasami spotykało się brutalne odpowiedzi na ptasie naloty. Złapany ptasi wróg był zabijany, a jego ciało w geście triumfu wywieszane na maszcie w celu odstraszania innych ptaków. Z dzisiejszego punktu widzenia byłoby to barbarzyństwo, zapewne ścigane przez właściwe służby, ale trzydzieści lat temu nikt nie rozpatrywał tego w takich kategoriach. Opracowując te fotografie po latach doszedłem do wniosku, że symbolem tamtego zachowania jest wiszący na maszcie, a właściwie na czymś w rodzaju szubienicy ptak, z widocznym w tle wysokim blokiem mieszkalnym.

Pozostał dokument i świadectwo czasów odległych i odmiennych od tych, w których obecnie żyjemy. Chociaż obecnie okrucieństwo w stosunku do innych mieszkańców planety ziemi jest może bardziej skryte, ale nie mniej okrutne.