Zjawiskowa Miss World 1987 w Toruniu

Autor: Marek Czarnecki

Zjawiskowa Austriaczka Ulla Weigerstorfer, wybrana rok wcześniej w Londynie na Miss World 1987, pojawiła się w Toruniu 14 lipca 1988 roku. W tamtych czasie byłem pracownikiem naukowym w dziedzinie elektroniki, a w wolnym czasie wykonywałem fotoreportaże dla Polskiej Agencji Interpress w Warszawie oraz ówczesnego tygodnika „Kujawy”, który miał siedzibę we Włocławku. Dzięki temu mogłem z aparatem fotograficznym uczestniczyć w wielu imprezach i wydarzeniach.

14 lipca 1988 roku pojawiła się w Toruniu zjawiskowa Austriaczka Ulla Weigerstorfer wybrana rok wcześniej w Londynie na Miss World 1987. 
Jej podróż z Warszawy do Torunia została zarejestrowana na video i jest dostępna w serwisie Youtube
 https://www.youtube.com/watch?v=fE_N__OYTPU.

W podróży towarzyszyły jej osoby znane w późniejszych latach z działalności w obszarze polityki. 

Miss World w Toruniu była zjawiskiem w siermiężnej rzeczywistości lat 80-tych. W tamtych latach pracując zawodowo jako pracownik naukowy w dziedzinie elektroniki  swoją pasję fotograficzną realizowałem w czasie wolnym wykonując fotoreportaże dla ówczesnego tygodnika „Kujawy” z siedzibą we Włocławku i  PA Interpress w Warszawie. Dzięki temu mogłem z aparatem fotograficznym uczestniczyć w wielu imprezach i wydarzeniach. Na fotografiach z wizyty Miss World możemy porównać wygląd ówczesnego Torunia ze współczesnym. Wygląd i zachowanie osób witających i towarzyszących Miss World oraz reakcje i zachowania osób witających ją w różnych miejscach Torunia. Pani Ulla była gościem z innego Świata. Nie można było wtedy tak jak obecnie wsiąść do samochodu i pojechać do Wiednia lub na narty w Alpy. Na przeszkodzie stał brak możliwości otrzymania paszportu na wyjazd do krajów kapitalistycznych i siermiężność portfela. Inaczej odbierało się wtedy obecność osoby „stamtąd” ze Świata, który dostępny był czasami tylko dla uprzywilejowanych.  Dla wielu z nas informacje z Austrii w tamtych latach związane były z  setkami  osób z Polski, które wyjeżdżając „Na Zachód” rezygnowały z powrotu i trafiały jako uciekinierzy do obozów dla przesiedleńców.

Wizyta Miss World w Toruniu była wspaniałym przeżyciem dla jego  mieszkańców. Najpiękniejsza Kobieta Świata  przeszła się ulicami starego miasta, spotkała z mieszkańcami. Spotkanie i rozmowa pod Ratuszem nie trwały zbyt długo, znajomość języków obcych nie była tak powszechna jak obecnie, pozostało jednak wrażenie niezwykłości spotkania. Następnie Miss World odwiedziła w ramach swojej misji i obowiązków szpital dziecięcy w Toruniu i uleciała pozostawiając niezapomniane wrażenie swojej obecności.

Kolejny rok przyniósł wiele zmian i wybór Polki na Miss World 22 listopada 1989 roku na gali finałowej w Hong Kongu zastał nas już w innej rzeczywistości.


Poniżej Miss World w szpitalu dziecięcym w Toruniu.