Pochód 1 maja 1981

Autor: Marek Czarnecki

Działał już NSZZ Solidarność zarejestrowany w roku 1980. Podupadająca gospodarka powodowała, że życie stawało się coraz bardziej skomplikowane. Manifestacja 1-majowa z roku 1981 była szczególna i niepowtarzalna. Miała miejsce w dziewięć miesięcy po podpisaniu porozumień sierpniowych i siedem miesięcy przed wybuchem stanu wojennego. Inne twarze, inne emocje, mniejsza ilość uczestników.

Na wielu twarzach widać zakłopotanie i niepewność. Dzisiaj 1 maja jest nadal dniem wolnym od pracy, ale pozbawiony oficjalnego statusu świętowania spędzany jest bardziej kameralnie.

Fotografie pierwszomajowe z 1981 roku stały się obecnie dokumentem szczególnego okresu w Polsce pomiędzy euforią roku 1980 a tragedią końca 1981. Oglądane z perspektywy trzydziestu dziewięciu lat, które minęły od ich wykonania, przedstawiają Polskę, której już niema.

Duża ilość ludzi uchwyconych na zdjęciach jest już w wieku sędziwym albo pozostała tylko we wspomnieniach. Zapraszam do obejrzenia tych fotografii jako dokumentu historycznego wykonanego przez młodego miłośnika fotografii, który w tamtym czasie bardzo chciał zostać zawodowcem w dziedzinie fotografii i w żaden sposób nie przewidywał wtedy, że to zawód Artysty Fotografika będzie jego spełnieniem zawodowym i życiowym na całe życie, na dodatek wykonywanym razem z osobistą Muzą Jadwigą, dla której fotografia stała się również treścią własnego i wspólnego życia.

W następnym materiale przedstawię, jak bawiono się 1 maja, po zakończeniu części oficjalnej obchodów.